Sociálka - jak se v tom vyznat

Mnohým z nás se již určitě stalo, že jsme byli v určité záležitosti odkázáni na „sociálku“, ale odhadnout, na kterou sociálku s danou věcí jít, není úplně snadné. Tento článek by měl pomoci se v systému českých „sociálek“ zorientovat.

Pojmem „sociálka“ se označují převážně tři instituce: Česká správa sociálního zabezpečení, Úřad práce ČR a obecní úřady (resp. jejich sociální pracovníci).

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) má řadu poboček v městských částech (Pražská nebo městská správa sociálního zabezpečení – PSSZ, MSSZ) a v bývalých okresních městech (okresní správa sociálního zabezpečení – OSSZ). Tyto instituce se zabývají důchodovým a nemocenským pojištěním a vyplácí dávky z těchto systémů.:

• Důchodové pojištění a dávky z něj plynoucí:
    1. starobní důchody
    2. invalidní důchody
    3. pozůstalostní důchody (vdovský/vdovecký, sirotčí)
  • Nemocenské pojištění a dávky z něj plynoucí:
    1. nemocenské
    2. peněžitá pomoc v mateřství
    3. dávka otcovské poporodní péče - otcovská - od 1. 2. 2018
    4. ošetřovné
    5. dlouhodobé ošetřovné - od 1. 6. 2018
    6. vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství
  • Lékařská posudková služba - posuzuje zdravotní stav pro všechny sociální systémy a sociální dávky související s nepříznivým zdravotním stavem

Kontakt na nejbližší pracoviště: OSSZ v Jindřichově Hradci, Sládkova 332, 377 01 Jindřichův Hradec, tel.: 384 359 111, web: www.cssz.cz.

Úřad práce ČR se člení na generální ředitelství (GŘ), krajské pobočky (KRP) a kontaktní pracoviště (KOP). Úřad práce zajišťuje komplex několika agend:

• Agenda zaměstnanosti:
    1. poradenství v oblasti zaměstnanosti (trh práce, volná pracovní místa, volba povolání, zprostředkování zaměstnání)
    2. evidence uchazečů a zájemců o zaměstnání
    3. vyplácení podpor v nezaměstnanosti a podpor při rekvalifikaci
    4. zabezpečení rekvalifikací
    5. poradenství a pracovní rehabilitace osob se zdravotním postižením
    6. spolupráce se zaměstnavateli a vyplácení účelových příspěvků (např. na zřízení společensky účelných míst, na vytvoření chráněného pracovního místa aj.)
    7. zabezpečení mzdových nároků zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele
      • Agenda státní sociální podpory a dávek pěstounské péče
        1. přídavek na dítě
        2. rodičovský příspěvek
        3. příspěvek na bydlení
        4. porodné
        5. pohřebné
        6. dávky pěstounské péče
          • Agenda pomoci v hmotné nouzi
            1. příspěvek na živobytí
            2. doplatek na bydlení
            3. mimořádná okamžitá pomoc
              • Agenda dávek pro osoby se zdravotním postižením
                1. příspěvek na zvláštní pomůcku
                2. příspěvek na mobilitu
                3. průkaz osoby se zdravotním postižením
                4. příspěvek na péči

Kontakt na nejbližší pracoviště: Kontaktní pracoviště Dačice, Antonínská 7, 380 01 Dačice, tel.: 950 124 200, web: www.portal.mpsv.cz.

Obecní úřady vykonávají sociální práci v různém rozsahu. Obce se v ČR dělí do tří skupin: všechny obce jsou tzv. I. typu, následují obce II. typu – obce s pověřeným obecním úřadem (širší rozsah kompetencí a výkonu přenesené působnosti; v nejbližším okolí např. Slavonice), dále pak obce III. typu – obce s rozšířenou působností (nejširší rozsah kompetencí a výkonu přenesené působnosti pro větší území; např. Dačice).

Obce I. typu obvykle nemají možnost vykonávat větší rozsah sociální práce, do jejich povinností však spadá výkon veřejného opatrovnictví a rozhodování o ustanovení zvláštního příjemce důchodu.

Pověřené obecní úřady již obvykle mají svého sociálního pracovníka, který se věnuje občanům s materiálními problémy, konkrétně osobám v hmotné nouzi. Sociální pracovník nemůže svým klientům poskytnout peněžité dávky, ale pracuje s nimi na řešení jejich situace, např. pomáhá s hledáním bydlení, poskytuje poradenství, spolupracuje s dalšími organizacemi, pomáhá s hospodařením s penězi apod.

Obce s rozšířenou působností mají na svých úřadech sociální odbor, který mimo výše uvedené činnosti vykonává několik agend:

• Agenda sociálně právní ochrany dětí
  • Agenda náhradní rodinné péče
  • Agenda kurátora pro mládež
  • Agenda kurátora pro dospělé
  • Sociální poradenství
  • Vydávání parkovacích průkazů označujících vozidlo přepravující osobu těžce zdravotně postiženou
  • Individuální sociální práce vedoucí k řešení nepříznivé sociální situace a k sociálnímu začleňování, která zahrnuje depistáž, individuální plánování, provádění sociálního šetření, spolupráci s dalšími institucemi, pomoc s uplatňováním klientových nároků, zplnomocňování klienta aj.
  • Komunitní plánování sociálních služeb, spolupráce s poskytovateli sociálních služeb v daném území

Kontakt na nejbližší pracoviště: Městský úřad Dačice, odbor sociálních věcí, Neulingerova 151, 380 13 Dačice, tel.: 384 401 213, web: www.dacice.cz.

Článek uvádí pouze základní výčet činností a dávek jednotlivých „sociálek“. Konkrétním dávkám se v tomto periodiku pravidelně věnujeme a informujeme o aktuálních změnách. Bližší informace je možné získat přímo u jednotlivých organizací.

Irena Vašíčková

sociální pracovnice