Děti a jedy
Postřehy kurátora pro děti a mládež
Děti a jedy.
Co je pro děti nebezpečný jed? Nad tím bych se chtěl zamyslet ve svém dnešním článku. O škodlivosti návykových látek, které jsou zdraví nebezpečné člověku, zejména pak dětem, se napsalo miliony článků. Notoricky známé škodlivé látky jako nelegální drogy, alkohol a nikotin jsou v médiích propírány téměř denně. Existuje však další jed, o kterém se moc nemluví, a to je cukr. Protože se jedná o látku v potravinách běžně obsaženou, je hlavně pro děti o to nebezpečnější. Velmi málo rodičů věnuje jejich spotřebě vlastních dětí malou nebo vůbec žádnou pozornost. Největším nebezpečím pro děti a mládež jsou energetické nápoje. Nejenže obsahují velké množství cukru, ale také je v jednom energetickém nápoji denní dávka kofeinu. V této kombinaci je jejich požívání dětmi stejně nebezpečné jako pití alkoholu. Tyto nápoje ale neobsahují jen kofein, ale také látky, které zesilují a prodlužují jeho účinky. Obsahuje i další látky takzvaně excitující /stimulující, dráždící/ mozek, což je odlišné od klasické kávy. Jednou z nich je například taurin. Kombinace cukru, kofeinu, taurinu a dalších látek obsažených v energetických nápojích vytváří nebezpečný mix, který je dítěti nebezpečný. Následkem je potom bušení srdce, poruchy spánku, dehydratace. Dítě se po konzumaci těchto nápojů může projevovat stejně jako dítě s diagnostikou ADHD. U dlouhodobého užívání může docházet k poškození vnitřních orgánů, protože jsou opakovaně stimulovány na větší výkon. Děti mohou mít sklony k depresím, protože se snižuje produkce serotoninu /tzv. hormon dobré nálady/, může dokonce vést ke zvýšení agresivity, objevuje se bolení hlavy.
Dalším jedem je nadbytek soli, ale jejich užívání vede ke zdravotním problémům, které vaše děti nepřivedou ke mně do kanceláře.
Některé z dětí, které musím jako kurátor řešit, jsou dlouhodobými konzumenty těchto energetických nápojů, ale nemusí se jednat pouze o ně. Kombinace slazených nápojů, jako je například coca-cola v kombinaci se slanými potravinami /brambůrky, chipsy/, může mít na dítě podobný vliv. V minulosti nikdy nebylo tolika dětem diagnostikováno ADHD a myslím si, že ani v dnešní době se vždy nemusí o tuto poruchu jednat. Při vyšetření totiž rodiče samozřejmě nepřiznají, že jejich děti dlouhodobě konzumují nevhodné potraviny a nápoje a projevy jsou stejné, takže nakonec je porucha pozornosti s hyperaktivitou diagnostikována. Nejlépe to mohou pozorovat učitelé ve školách. Dítě si dá před a během vyučování energetický drink, v lepším případě ještě vylepšený o brambůrky nebo něco sladkého, celé dopoledne je nabuzené, vyrušuje a nesoustředí se na výuku. V následujících vyučovacích hodinách nastává útlum a dítě v lavici usíná, nebo je minimálně apatické a nevnímá výklad.
Apeluji na rodiče, aby hlídali stravovací návyky svých dětí. Podle odborníků je přidaný cukr /ten který není součástí přírodních potravin/ absolutně nevhodný pro děti do dvou let. I potom je ale potřeba ohlídat příjem přidaných cukrů vašich dětí. Jedná se hlavně o zdraví vašich dětí. Problémy se mohou objevit až mnohem později, ale to už se řeší vážný zdravotní stav. Pokud máte pocit, že je vaše dítě hyperaktivní, zamyslete se nad tím, jak se stravuje, a až potom přemýšlejte, jestli to opravdu nemůže být ADHD, nebo jen prostá nevychovanost.
Bc. Miroslav Luks
Kurátor pro děti a mládež