Historie

• OBEC PEČ                                                                                                                                          s místními částmi Lidéřovice a Urbaneč se nachází jihozápadně od Dačic směrem na Slavonice v nadmořské výšce 492 m.  V Peči se nacházejí 3 rybníky. Uprostřed obce je kaple.

Obec Peč leží v okrese Jindřichův Hradec. Katastrální území obce má rozlohu 1817 ha. Železniční zastávka ČD s názvem Peč na trati Slavonice – Kostelec u Jihlavy je od vesnice vzdálena 1,8 km při silnici směrem na Cizkrajov. Peč je malá obec dříve s německým obyvatelstvem se silnou českou menšinou, po roce 1945 s českým obyvatelstvem.

Rozkládá se po obou stranách Lidéřovického potoka, pravostranného přítoku Moravské Dyje, v Dačické sníženině.

První písemné zmínky o vsi jsou z roku 1305. Vesnice často měnila majitele a dokonce byla po roce 1417 rozdělena na dvě části a každá z částí byla přifařena k jiné faře - (Lipolec a Cizkrajov). Od poloviny 16. století náležela ves Peč slavonickému špitálu a od roku 1761 městu Slavonice v rámci telčského panství do roku 1849.
  • OBEC LIDÉŘOVICE

Vesnice Lidéřovice  je místní část obcePeč, kam byla v roce 1960 přičleněna v rámci integrace obcí. Dříve byla malou samostatnou obcí s německým obyvatelstvem, po roce 1945 české obyvatelstvo. Nachází se 1,6 km severozápadně od Peče v nadmořské výšce 504 m.

Ves je poprvé připomínána v historických pramenech v roce 1332. Až do roku 1548, od kterého se stala majetkem dačického panství, jehož osudy sdílela až do roku 1849, se měnili vlastníci jak houska na krámě.                                                                                          Kostel svatého Linharta v Lidéřovicích je dvoulodní stavbou stojící na místním hřbitově. Kostel byl postaven počátkem14. století. Původně byl zasvěcen sv. Jiří, upraven byl pozdně goticky v polovině 15. století, opatřen ohradní zdí se střílnami. Kostel měl i dřevěnou nástavbu, v severní ohradní zdi karner (kaple s kostnicí); dřevěné podsebití užšího pětibokého presbytáře je pozůstatkem opevnění. Střecha kostela byla po požáru zrekonstruována v roce 2003.                                                                                                      Kamenný kříž před hřbitovem z roku 1847.
  • OBEC URBANEČ
  • je malá víska. Obyvatelé jsou převážně chalupáři. Nedaleko od Urbanče protéká řeka Dyje. Okolní lesy a příroda lákají ke klidné rekreaci a houbaření.

Vesnice Urbaneč  je místní část obce Peč, kam byla v roce 1960 přičleněna v rámci integrace obcí. Dříve byla malou samostatnou obcí s německým obyvatelstvem, po roce 1945 české obyvatelstvo. Nachází se 3 km jihozápadně od Dačic v nadmořské výšce 466 m. Její poloha je v údolí Lidéřovického potoka, pravostranného přítoku Moravské Dyje, v Dačické sníženině. Jižně od obce se zvedá Urbanečský vrch (570 m n. m., který je jednou z dominant jižní části Dačické sníženiny. Ve vesnici je železniční zastávka trati Slavonice-Kostelec u Jihlavy.

Ves je poprvé připomínána v historických pramenech v roce1353. Je dílem německé kolonizace z přelomu 13. A 14. století. Ves byla dříve samostatným statkem se svobodným dvorem. Až do roku 1590, od kterého se stala majetkem dačického panství, jehož osudy sdílela až do roku1849, se měnili vlastníci jak houska na krámě.

Na území vesnice se uvádí tvrz v letech 1464 -1546.

Kaplička s. Kříže, před ní kamenný kříž z roku 1897.

Logo mobilní aplikace

Aktuální informace v mobilní aplikaci zdarma ke stažení:

MAPOVÝ PORTÁL

PEČOVATELSKÁ SLUŽBA