rozšířené vyhledávání ...

Počasí dnes:

25. 5. 2019

bo

Bude polojasno až oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Denní teploty 18 až 22°C. Noční teploty 12 až 8°C.

Informace k volbám do Evropského parlamentu

informace

Informace k volbám do Evropského parlamentu

konané ve dnech 24. a 25. května 2019

Hlasování na voličský průkaz

Ve volbách do EP je možné hlasovat také na voličský průkaz. Voličský průkaz vydá buď obecní úřad voliči, který nebude moci nebo nehodlá volit ve „svém“ volebním okrsku, nebo zastupitelský úřad voliči, který je státním občanem České republiky, má bydliště v územním obvodu tohoto zastupitelského úřadu a je zapsán ve zvláštním seznamu voličů vedeným zastupitelským úřadem. Voličský průkaz opravňuje voliče ve dnech voleb do EP k hlasování v jakémkoliv volebním okrsku na území České republiky.

Volič může požádat o voličský průkaz ode dne vyhlášení voleb (prezident republiky vyhlásil tyto volby svým rozhodnutím č. 4/2019 Sb. dne 17. ledna 2019), a to:

• osobně nejpozději 22. května 2019 do 16:00 hodin, nebo
  • písemně tak, aby byla žádost doručena obecnímu úřadu nejpozději 17. května 2019 v 16:00 hodin.

Písemná žádost musí být opatřena úředně ověřeným podpisem voliče nebo zaslána v elektronické podobě prostřednictvím datové schránky.

Obecní úřad předá voliči voličský průkaz nejdříve 15 dnů přede dnem voleb, tj. 9. května 2019, a to buď voliči osobně, nebo osobě, která se prokáže plnou mocí s ověřeným podpisem voliče žádajícího o vydání voličského průkazu, anebo jej voliči zašle na požadovanou adresu.

Informace pro voliče,který změnil trvalý pobyt po 14. dubnu 2019

Volič, který po 14. dubnu 2019 změní adresu místa trvalého pobytu na území jiné obce v České republice, bude vyškrtnut ze seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu vedeném obecním úřadem v místě předchozího trvalého pobytu (§ 28 odst. 4 písm. e) zákona č. 62/2003 Sb., o volbách do Evropského parlamentu a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů).

Aby mohl tento volič hlasovat, musí požádat obecní úřad v místě předchozího trvalého pobytu o vydání potvrzení o vyškrtnutí ze seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu a předložit toto potvrzení:

•  obecnímu úřadu v místě nového trvalého pobytu nejpozději do uzavření seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu, tedy do 16.00 hodin dne 22. května 2019   nebo

• ve dnech voleb okrskové volební komisi v příslušné volební místnosti v místě nového trvalého pobytu, kde zároveň musí prokázat své právo hlasovat ve volebním okrsku (novým občanským průkazem nebo občanským průkazem s odstřiženým rohem spolu s potvrzením o změně místa trvalého pobytu).

Výše uvedený postup se netýká voličů, kteří změní místo trvalého pobytu jen v rámci téže obce nebo městské části/obvodu.

• Informace pro voliče z jiných členských států EU
    • Pokud voliči jiných členských států EU chtějí hlasovat na území ČR ve volbách do Evropského parlamentu, musí ve lhůtě do 14. dubna 2019 požádat o zápis do seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu. Pokud tak, již učinili v minulosti, musí požádat o přenesení svých údajů z dodatku stálého seznamu voličů do seznamu EP,

Voliči, kteří nemají trvalý pobyt na území České republiky, se mohou zúčastnit tohoto hlasování na území České republiky pouze za předpokladu, že budou zapsáni ve zvláštním seznamu voličů vedeném zastupitelským úřadem v zahraničí a tento jim na jejich žádost vydá voličský průkaz. Voličský průkaz opravňuje voliče ve dnech voleb do  Evropského parlamentu k  hlasování v kterémkoli volebním okrsku na území České republiky.

Vytvořeno: 29. 3. 2019
Poslední aktualizace: 29. 3. 2019 08:27